Description
Isoflow Valve Secure Seal Sealant
Isoflow Valve Secure Seal is used as part of a progressive isolation procedure to conventionally seal moderate to severely damaged valves. It is formulated for excellent resistance and superior performance in both standard and severe service conditions.
This sealant is recommended for use in ball valves, gate valves, and large-diameter valves of 8 inches and higher. Multiple formulation grades are available for valves with more severe damage or for optimized performance in extreme climate conditions.
For low-temperature applications, Glacier Grade options are available for optimized performance in extreme cold climate conditions.
Recommended Applications
- Moderate to severely damaged valves requiring isolation
- Ball valves
- Gate valves
- Large-diameter valves, 8 inches and higher
- Standard and severe service conditions
- Cold-temperature service when using Glacier Grade options
Safety and Handling Notes
- Use with adequate ventilation.
- Wear safety glasses during handling.
- Use protective gloves if prolonged or repeated contact is unavoidable.
- Store in a cool, dry area in the original or equivalent container.
- Do not expose to extreme heat or flame.
- Store below 65°C and away from strong oxidizers and acids.
Technical Data
| Product Name | Isoflow Valve Secure Seal |
|---|---|
| Product Code | 0542A |
| Product Use | Valve Sealant |
| Appearance | Dark blue, tacky, grainy |
| NLGI | 3 |
| Penetration | 210–240 |
| Worked Penetration, 60x | 210–240 |
| Base Oil | Synthetic and natural esters |
| Base Oil Viscosity | 1000 cSt at 40°C |
| Base Oil Pour Point | 10°F / -12°C |
| Thickener | Inorganic |
| Additives | Corrosion inhibitor |
| Solids Content | Inert fibers and fillers |
| Specific Gravity | 1.0 |
| Density | 8.3 lb/gal |
| Dropping Point | >500°F / 260°C |
| Flash Point | >500°F / 260°C |
| Temperature Range | -20°F to 350°F / -29°C to 177°C |
| GHS Classification | Not classified |
| DOT Transport | Not regulated |
| IMDG Transport | Not regulated |
| IATA Transport | Not regulated |






