Description
Isoflow Valve Rescue Lube is a heavy-duty combination valve lubricant and sealant designed for superior performance during routine maintenance or troubleshooting activities. It is especially suited for frequently operated ball or gate valves with minor damage.
The product can also be used when conventionally sealing ball or gate valves with minor to moderate damage, as well as to un-seat plugs and provide a replenishable seal in lubricated plug valves. It is specially formulated for maximum resistance to severe service conditions and designed for ease of operator pumpability.
Glacier Grade options are available for optimized performance in extreme cold climate conditions.
Recommended Applications
- Frequently operated ball valves
- Gate valves with minor to moderate damage
- Lubricated plug valves
- Routine maintenance and troubleshooting
- Un-seating plugs and replenishable sealing
- Severe service conditions
Safety and Handling Notes
- Use with adequate ventilation.
- Wear safety glasses during handling.
- Use protective gloves if prolonged or repeated contact is unavoidable.
- Store in a cool, dry area in the original or equivalent container.
- Do not expose to extreme heat or flame.
- Store below 65°C and away from strong oxidizers and acids.
Technical Data
| Product Name | Isoflow Valve Rescue Lube |
|---|---|
| Product Code | 0543A |
| Product Use | Valve Lubricant and Sealant |
| Appearance | Bright blue, smooth, tacky |
| NLGI | 3 |
| Penetration | 210–240 |
| Worked Penetration, 60x | 210–240 |
| Base Oil | Synthetic and natural esters |
| Base Oil Viscosity | 1000 cSt at 40°C |
| Base Oil Pour Point | 10°F / -12°C |
| Thickener | Inorganic |
| Additives | Corrosion inhibitor |
| Solids Content | Inert fibers and fillers |
| Specific Gravity | 1.0 |
| Density | 8.3 lb/gal |
| Dropping Point | >500°F / 260°C |
| Flash Point | >500°F / 260°C |
| Temperature Range | -40°F to 350°F / -40°C to 177°C |
| GHS Classification | Not classified |
| DOT Transport | Not regulated |
| IMDG Transport | Not regulated |
| IATA Transport | Not regulated |






